تبلیغات
وب سایت فروشگاه رایان میلان - آشنایی با برخی مفاهیم و اصطلاحات اینترنتی
 آشنایی با برخی مفاهیم و اصطلاحات اینترنتی ... اینترنت ,

پهنای باند  Band Width -  

پهنای باند در ارتباط با تفاوت بین بالاترین و پایین ترین فرکانسهای در دسترس برای انتقال یک محدوده خاص میباشد. اما در استفاده از شبکه ظرفیت انتقال یک کامپیوتر یا یک کانال ارتباطی میباشد که بر حسب مگابایت در هر ثانیه (mbps) بیان میشود. به عنوان مثال اترنت دارای پهنای باند 10 مگابایت در هر ثانیه و FDDI دارای پهنای باند 100 مگابایت در ثانیه میباشد.مرورگر وب

برنامه کاربردی سرویس گیرنده ای است که برای دیدن سندهای HTML بر روی وب شبکه ای دیگر و یا کامپیوتر کاربر و همچنین دنبال نمودن فوق پیوند میان آنها و انتقال پرونده ها استفاده میشود. از معروفترین انها میتوان به Internet Explorer ، Netscape Navigator اشاره نمود.

IE- Internet Explorer

IE - Internet Explorer
مرورگر وب رایگان است که در اکتبر 1995 توسط مایکروسافت معرفی شد . نگارشهای جدید این نرم افزار امکان گنجاندن ویژگهای پیشرفته طراحی و انیمیشن در صفحه های وب و شناسایی شیء های کنترلی Active X و اپلتهای جاوا را نیز فراهم میکنند.

موتور های جستجوی وب Search Engine -

برنامه ای است که صفحات وب را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و در جریان اطلاعات موجود در آنها قرار میگیرد. با استفاده از موتورهای جستجو میتوانید سایتهای مورد نظرتان را بیابید. موتورهای جستجو با استفاده از آنچه که درخواست (Query) نامیده میشود امکان درخواست جستجو را برایتان فراهم میکند. سپس فهرستی از صفحات وبساتهای وب که با درخواست شما مطابقت دارند را ارائه می نمایند. چند نمونه از موتورهای جستجو عبارتند از Google, Altavista, Lycos, Yahoo


SMTP

تحویل نامه در اینترنت توسط سیستمی به نام Simple Mail Transfer Protocol که یک قرارداد ساده میباشد و بخشی از خانواده TCP/IP است انجام میشود. پس SMTP قرارداد یا چگونگی تحویل نامه از یک بخش اینترنت به بخش دیگر است.

Navigation

کلیدهای راهنما در سایت هستند که اگر به خوبی در سایت قرار داده شوند حتی کاربران مبتدی نیز به راحتی میتوانند در سایت گردش کنند و یکی از اساسی ترین ارکان در طراحی وب است.

Refresh

این کلید بر روی مرورگر قرار دارد و برای بارگیری مجدد صفحه وب جاری از آن استفاده میشود. بدین معنا که اخرین تغییرات را در صفحه اعمال میکند.

Security Zone

منظور از Security Zone یا ناحیه ایمنی گروهی است که صفحه وب به آن تعلق دارد ولی درجه ایمنی رفتاری است که Browser در برابر صفحه ای که به یک ناحیه خاص تعلق دارد از خود نشان میدهد.

Favorite

روشی برای ذخیره سازی سایتهای مورد علاقه میباشد یعنی پس از آنکه سایتی را بازدید کردید که برایتان جالب است دیگر لازم نیست برای هر بار دسترسی به این سایت آدرس URL سایت را تایپ کنید . IE روشهایی را برای ذخیره سازی سایتهای مورد علاقه شما ارائه میدهد.


Host

کامپیوتر میزبان یا کامپیوتر اصلی در محیط کامپیوتری بزرگ یا کامپیوترهای کوچک که ترمینالها به آن متصل میشوند. در اینترنت یا سایر شبکه های بسیار بزرگ کامپیوتر سرویس دهنده ای که به سایر کامپیوتر های روی شبکه دسترسی داشته باشد. کامپیوتر میزبان خدماتی مانند اخبار ، پست الکترونیکی یا داده ها را به کامپیوتر هایی که به آن مرتبط هستند ارائه میدهد.

 - Interactive
محاوره ایسئوالی و جوابی

تبادل گفتگوی ورودی و خروجی مانند زمانی که کاربر پرسش یا فرمانی را وارد میکند و سیستم فوراً جواب میدهد. محاوره ای عمل کردن ریز کامپیوتر ها یکی از ویژگیهایی است که استفاده از آنها را آسان میکند.

Internet Access

توانایی کاربر در اتصال به اینترنت ، این اتصال عموماً از طریق یک یا دو روش صورت میگیرد. اولین روش اتصال از طریق شماره گیری تامین کننده سرویس اینترنت یا تامین کننده سرویسهای اطلاعاتی آماده بوسیله یک مودم متصل به کامپیوتر کاربر صورت میگیرد. روش دوم از طریق خط اختصاصی مانند کاربر T1 انجام میشود که به شبکه محلی کامپیوتر کاربر متصل است. این روش توسط سازمانهای بزرگ که دارای گره اختصاصی در اینترنت هستند انجام میگیرد . روش سومی نیز وجود دارد که کاربران از تلویزیونهای خاص استفاده میکنند که میتوانند مستندات شبکه جهانی اینترنت را در اختیار کاربر قرار دهند.

حساب اینترنت  Internet account-  

اصطلاح فراگیر برای ثبت نام کردن در ( فراهم کننده دسترسی به اینترنت ) حساب اینترنت از طریق نام کاربر و کلمه عبور آن قابل دسترسی است . سرویسهایی مانند دسترسی تلفنی به اینترنت و پست الکترونیکی توسط ISP ها برای صاحبان اینترنت فراهم میشوند.

پخش اینترنت  - Internet Broad Casting  

پخش صدا یا تصور یا سیگنالها توسط اینترنت
پخش اینترنت شامل ایستگاههای سنتی پخش امواج از طریق فضا است که سیگنالهای خود را به اینترنت انتقال میدهند. ایستگاههای خاص اینترنت نیز به ایستگاههای پخش اینترنت تعلق دارند. شنوندگان نرم افزار صوتی اینترنت مانند Real Audio را به کار میبرند.

Internet Gateway

وسیله ای که ستون فقرات اینترنت و شبکه دیگری مانند LAN را به هم متصل میکند. معمولاً این وسیله کامپیوتری است که که به یک کار یا مسیر دهنده اختصاص یافته است. دروازه اینترنت معمولاً کارهایی مانند تبدیل پروتکل بین شبکه و ستون فقرات اینترنت ، ترجمه یا تبدیل داده ها و بکار گیری پیام تلفن را انجام میدهد.

Internet Security

عنوان گسترده ای که با تمام جنبه های اعتبار ، خصوصی بودن ، درستی و اصلاح داده موجود در شبکه اینترنت سروکار دارد. مثلاً خرید کارتهای اعتباری که مرورگر شبکه جهانی وب انجام میدهد نیاز به توجه در موارد امنیتی اینترنت دارد تا به این وسیله شماره کارت اعتباری از سوی افراد غیر مجاز سوء استفاده نشود یا سرویس دهنده ای که شماره کارت در آن قرار دارد آن را کپی نکند و تعیین شود که شماره كارت اعتباری ارسال، به شخص مدعی ارسال آن تعلق دارد.

Internet telephone

ارتباط نقطه به نقطه که به جای به کارگیری شبکه عمومی ارتباطات راه دور ، از اینترنت استفاده میشود. هم فرستنده و هم گیرنده به یک کامپیوتر ، مودم ، ارتباط اینترنت و بسته نرم افزاری تلفن اینترنت برای گفت و شنود نیاز دارند.


تلویزیون اینترنت Internet Television
انتقال سیگنالهای صوتی و تصویری تلویزیون از طریق اینترنت


نوشته شده توسط رایان میلان در چهارشنبه 24 مرداد 1386 و ساعت 10:08 ق.ظ
ویرایش شده در - ساعت -
 نوشته های پیشین
+ زبان اینترنت
+ اینترنت چگونه كار می كند؟
+ نكاتی برای ساخت بهتر وبلاگ
+ اصطلاحات چت
+ رفع عیب از سخت افزار كامپیوتر
+ رفع آخرین مشكل ویندوز در همه موارد
+ از كدام مرورگر در اینترنت استفاده كنیم؟
+ چگونه رمز عبور admin را در ویندوز xp هك كنیم.
+ صرفه جویی در زمان بالا آمدن ویندوز
+ آشنایی با كارتهای حافظه
+ ویروسها و ضد ویروسها
+ ایمیل های فرستاده شده را تغییر دهید!
+ وقتی نمی‌توان فایلی را پاك كرد!
+ روشی جدید برای خنك كردن رایانه ها
+ مرجع تمامی خطاهای مودم

صفحات :