تبلیغات
وب سایت فروشگاه رایان میلان - روشی جدید برای خنك كردن رایانه ها
 روشی جدید برای خنك كردن رایانه ها ... آموزشی ,
متخصصان آمریكایی روش تازه ای برای خنك كردن رایانه ها ابداع كرده اند كه می تواند تحول چشمگیری در قدرت رایانه ها پدید بیاورد.
تراشه رایانه ای

این روش در دانشگاه پردو در ایالت ایندیانای آمریكای ابداع شده و نتایج آن قرار است در شماره آتی مجله فیزیك كاربردی چاپ شود.

در این روش، به جای آنكه قطعات رایانه با جریان هوای حاصل از پنكه خنك شود، جریان هوای حاوی ذرات باردار كه به "باد یونی" شهرت دارد، باعث خنك شدن قطعات رایانه می شود.

مشكلی كه روش كنونی به وجود می آورد این است كه جریان هوای حاصل از حركت دورانی پنكه، مولكولهایی را كه نزدیك به تراشه های رایانه اند به آنها می چسباند و این مولكولها مانع از خنك شدن تراشه می شوند.

در روش جدید، قطعه ای روی یك تراشه نصب می شود كه با وصل كردن جریان برق به آن و ایجاد اختلاف پتانسیل الكتریكی، ذرات باردار در آن ایجاد می گردد و این ذرات از یك سو به سوی دیگر قطعه به صورت مرتب حركت می كنند.

این ذرات باردار مانع از آن می شوند كه مولكولهای نزدیك به تراشه كه بر اثر جریان هوای پنكه به حركت در آمده اند به جای آنكه به تراشه ها بچسبند جذب دو قطب قطعه ای می شوند كه روی تنها یك تراشه نصب شده است، تراشه ای كه كاربردی در رایانه ندارد و اصطلاحاً تراشه ایذائی خوانده می شود.

ابداع كنندگان این روش می كنند كه بدین ترتیب قدرت خنك كنندگی رایانه ها دو و نیم برابر روش قبلی شده و چنین چیزی در شرایطی كه رایانه ها روز به روز حاوی قطعات متراكمتری می شوند اهمیت زیادی پیدا می كند.

تیموتی فیشر و سروش گارمیلا كه ابداع كنندگان این روشند در حال حاضر مشغول یافتن راههایی برای كوچكتر كردن اندازه قطعه ای اند كه باد یونی را به وجود می آورد، قطعه كنونی چند میلی متر قطر داد اما تلاش ابداع كنندگان این است كه آن را دست كم یكصد بار كوچكتر كنند.

در صورتی كه كوچكتر كردن قطعه موفقیت آمیز باشد، ابداع كنندگان امیدوارند كه رایانه هایی كه دو سال بعد تولید می شوند از روش جدید برای خنك ساختن قطعات خود بهره بگیرند.

شركت اینتل كه از تولیدكنندگان تراشه های رایانه ای است در تحقیقاتی كه برای ابداع روش جدید خنك سازی انجام شده با دانشگاه پردو مشاركت داشته است.


نوشته شده توسط رایان میلان در شنبه 27 مرداد 1386 و ساعت 11:08 ق.ظ
ویرایش شده در شنبه 27 مرداد 1386 ساعت 12:08 ب.ظ
 نوشته های پیشین
+ زبان اینترنت
+ اینترنت چگونه كار می كند؟
+ نكاتی برای ساخت بهتر وبلاگ
+ اصطلاحات چت
+ رفع عیب از سخت افزار كامپیوتر
+ رفع آخرین مشكل ویندوز در همه موارد
+ از كدام مرورگر در اینترنت استفاده كنیم؟
+ چگونه رمز عبور admin را در ویندوز xp هك كنیم.
+ صرفه جویی در زمان بالا آمدن ویندوز
+ آشنایی با كارتهای حافظه
+ ویروسها و ضد ویروسها
+ ایمیل های فرستاده شده را تغییر دهید!
+ وقتی نمی‌توان فایلی را پاك كرد!
+ روشی جدید برای خنك كردن رایانه ها
+ مرجع تمامی خطاهای مودم

صفحات :